Arhiva pentru anul
secţiunea

Pe site, arhiva nu păstrează anunţurile care au fost programate pentru ştergere în momentul expirării sau anunţurile care sunt mai vechi de 4 ani. Anunţurile de actualitate sunt la: Anunţuri/comunicate
Ajutor minimis pentru crescătorii de porci
expirat la: 04-07-2024
Termen limita depuneri cereri: 30iunie 2024

ajutor_minimis_formular cerere.pdf  (85,08 KB)  data: 15-04-2024   utilizator: 1
Chestionar pentru proiectul „Simplificare - punctul de vedere al fermierilor”, din 2024
expirat la: 08-04-2024
   Comisia Europeană a lansat, în 7 martie 2024, un sondaj online pentru a colecta direct opiniile fermierilor europeni cu privire la povara procedurilor și regulilor referitoare la sprijinul financiar acordat în cadrul Politicii Agricole Comune, precum si cu privire la alte reguli referitoare la sectorul agroalimentar din Uniunea Europeană. Întrebările urmăresc să colecteze punctele de vedere și opiniile fermierilor despre modul în care sunt implementate Politica Agricola Comună și politicile asociate.

Sondajul online este disponibil în toate limbile europene accesând următorul link, ce poate fi completat până la data de 8 aprilie:

Pentru a asigura o mai bună reprezentativitate a opiniilor, Comisia Europeană își propune să obțină o participare cât mai largă a fermierilor la sondaj.

Va mulțumim anticipat

data: 15-03-2024   utilizator: 1
INFORMARE TRICHINELOZĂ
expirat la: 31-05-2024
   Oamenii, dar și animalele domestice și sălbatice, pot fi infectate și devin astfel purtători. Porcii domestici, mistreții, urșii, rozătoarele și caii sunt animale-rezervor de paraziți.

Infestarea cu Trichinella spp. apare la nivel mondial, cel mai frecvent în regiunile cu climă temperată.

Pe plan mondial, apar în fiecare an aproximativ 10.000 de infestări umane. Factorii culturali precum gastronomiile tradiționale pe bază de carne sau produse derivate din carne crudă sau insuficient preparată termic au rol important în epidemiologia bolii.

informare trichineloza.doc  (48,50 KB)  data: 05-12-2023   utilizator: 1
afis campanie.pdf  (1,19 MB)  data: 05-12-2023   utilizator: 1
Anunţ ajutor pentru încălzirea locuinţei - Legea nr. 226/2021
expirat la: 29-02-2024
Legea nr. 226/2021 privind stabilirea măsurilor de protecție socială pentru consumatorul vulnerabil de energie stabilește criteriile de încadrare a familiilor şi persoanelor singure în categoria consumatorilor vulnerabili de energie şi reglementează măsurile de protecţie socială pentru aceştia în ceea ce priveşte accesul la resursele energetice pentru satisfacerea nevoilor esenţiale ale gospodăriei, în scopul prevenirii şi combaterii sărăciei energetice.

Anunt ajutor pentru incalzirea locuintei.docx  (19,87 KB)  data: 13-10-2023   utilizator: 1
lista bunuri care duc la excluderea ajutorului.pdf  (57,27 KB)  data: 13-10-2023   utilizator: 1