Administraţie
Căldura excesivă reprezintă un pericol pentru mediu și sănătate. Stresul termic este cauzaprincipală a deceselor cauzate de variațiile termice, acesta putând exacerba bolile cardiovasculare,diabetul, afecțiunile mintale, astmul și poate crește riscul de accidente și transmitere a unor boli
infecțioase.
Vulnerabilitatea la căldură este determinată atât de factori fiziologici, cum ar fi vârsta (bătrânii, sugarii șicopiii) și starea de sănătate (prezența afecțiunilor cronice), cât și de factori de expunere, cum ar fiocupația (de exemplu: lucrul în aer liber sau în zone fără ventilație sau aer condiționat) și condițiilesocio-economice (de exemplu: persoane fără adăpost, condiții de locuit inadecvate, fără posibilitate dea răci încăperile).
Mortalitatea cauzată de căldură pentru persoanele cu vârsta peste 65 de ani a crescut cu aproximativ 85% între 2000–2004 și 2017–20212. În Europa, în vara anului 2022, s-a înregistrat un număr de aproximativ 61 672 de decese cauzate de căldură
În același timp, expunerea prelungită la radiațiile ultraviolete (UV) poate produce leziuni ale pielii expuse (arsuri), iar pe termen lung, prin expunere cumulată, poate determina leziuni maligne cutanate.
![](https://www.paginadestart.com/imgicon/pdf.png)
![](https://www.paginadestart.com/imgicon/pdf.png)
Ținând cont de temperaturile ridicate ce se vor înregistra pe teritoriul României în următoarele zile, îndemnăm atât persoanele încadrate în grupurile vulnerabile (persoane cu boli cronice, adulți în vârstă, sugari și copii mici,) cât și populața generală, să respecte următoarele recomandări:
? Evitați, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare între orele 11 – 18;
? Purtaţi pălării de soare, haine lejere şi ample, din fibre naturale, de culori deschise;
? Beţi zilnic între 1,5 – 2 litri de lichide, fără a aştepta să apară senzaţia de sete.v
? În perioadele de caniculă se recomandă consumul unui pahar de apă (sau echivalentul acestuia) la fiecare 15 – 20 de minute;
? Nu consumaţi alcool (inclusiv bere sau vin) deoarece acesta favorizează deshidratarea şi diminuează capacitatea de luptă a organismului împotriva căldurii;
? Evitaţi băuturile cu conţinut ridicat de cofeină (cafea, ceai, cola) sau de zahăr (sucuri racoritoare carbogazoase);
? Consumaţi fructe şi legume proaspete ce au un conținut ridicat de apă, precum, pepenele galben, roşu, prunele, castraveţii și roşiile;
? Reglați aparatul de aer condiţionat astfel încât temperatura să fie cu 5 grade mai mică decât temperatura ambientală;
? Nu utilizați ventilatoare dacă temperatura aerului depăşeşte 32 de grade Celsius;
? Ţineţi ferestrele închise în perioada în care temperatura exterioară este superioară celei din locuinţă;
? Evitaţi activitaţile în exterior care necesită un consum mare de energie (sport, grădinărit, construcții, etc.).
https://insp.gov.ro/2024/06/19/avertizari-de-canicula-2/
Publicat în Monitorul Oficial partea a VI-a în data de 31.05.2024, nr. 2/258737
![](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tfe/1.5/16/203c.png)
![](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tfe/1.5/16/203c.png)
![](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tfe/1.5/16/203c.png)
![](https://www.paginadestart.com/imgicon/pdf.png)
Art. 96 (1)Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 6500 lei (RON) la 7000 lei (RON) pentru persoane fizice, şi de la 25000 lei (RON) la 30000 lei (RON) pentru persoane juridice, încălcarea următoarei prevederi legale:
- obligaţia proprietarilor şi deţinătorilor de terenuri cu titlu sau fără titlu, de a nu arde miriştile, stuful, tufărişurile sau vegetaţia ierboasă, fără acceptul autorităţii competente pentru protecţia mediului şi fără informarea în prealabil a serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă;
![](https://www.paginadestart.com/imgicon/pdf.png)
Va multumim!
În data de 16.09.2023 pe raza UAT General Berthelot, cu ocazia evenimentului ,,Ziua Mondială a Curățeniei 2023,, ,se va desfășura o acțiune de salubrizare, iar cei care doresc să participe sunt așteptați cu mare drag la sediul Primariei comunei General Berthelot. Pentru mai multe detalii nu ezitați să ne contacați.
Cu deplină stimă,
Primar,
Huzoni Marina
Prezentul anunț a fost publicat în Monitorul Oficial partea a-VI-a la nr. 2/251.943/25.08.2023
![reportaj academie.docx](https://www.emitent.ro/users/images/icon_upload/doc.png)